"Ξύπνησε" μνήμες η εικόνα των αλλοτινών εποχών στην Αγία Πελαγία και πολλοί είναι αυτοί που σπεύδουν να σχολιάσουν ότι την ίδια "μοίρα" με τη συγκεκριμένη περιοχή είχε η πλειονότητα στα βόρεια παράλια της Κρήτης.
Ο κ. Γιάννης Μουλακάκης μας έστειλε φωτογραφία που δείχνει, όπως αναφέρει, την παραλία της Λυγαριάς, επίσης στο Δήμο Μαλεβιζίου, αλλά από το όχι και τόσο μακρινό 1953.
Ενδεικτικό το γεγονός ότι στην φωτογραφία, η μόνη ανθρώπινη παρέμβαση είναι το καΐκι με τους σφουγγαράδες από την Κάλυμνο!