Είναι από εκείνες τις επιστημονικές προσωπικότητες που δεν μπορείς παρά να θαυμάζεις.
Ο Καθηγητής Ορθοπαιδικής Αλέξανδρος Χατζηπαύλου ολοκλήρωσε την σπουδαία επιστημονική του καριέρα έχοντας πάει σε ένα επίπεδο πιο πάνω την επιστήμη του, την ειδικότητά του. Είτε εκτός Ελλάδος, είτε στην Κρήτη δούλεψε ο Χατζηπαύλου άφησε σπουδαίο έργο και έβγαλε και σημαντικούς μαθητές!
Γι αυτό κι ένας από αυτούς τους μαθητές του, ο Κυριάκος Κακαβελάκης έγραψε με συγκίνηση για την συνταξιοδότηση του καθηγητή!