Οι σχέσεις δήμου και υπουργείου Πολιτισμού έχουν περάσει από σαράντα κύματα. Από τις απρέπειες σε βάρος της Λότζιας, την περίεργη απόφαση του ΚΑΣ για τα Τείχη , μέχρι και την προσβολή στην περίπτωση των εγκαινίων του ανακαινισμένου Κούλε...οι σχέσεις δεν είναι οι καλύτερες. Κι όμως η κ.Βλαζάκη (που έχει παίξει κι εκείνη το ρολο της ως γενική γραμματέας) ήρθε, συνομίλησε με το δήμαρχο Β.Λαμπρινό, χωρίς να κρατά κακίες. Το ίδιο και ο δήμαρχος , πάντα ευγενής και μετριοπαθής. Όλα μέλι γάλα λοιπόν!