Η ταινία έχει να κάνει με τη ζωή και το έργο του πατέρα του και πρώην πρωθυπουργού της χώρας Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, στα χρόνια που βρισκόταν στην πολιτική σκηνή του τόπου και παρουσιάστηκε από το Ίδρυμα που φέρει το όνομά του. Στην προβολή εκτός του νυν πρωθυπουργού βρέθηκαν και άλλα στελέχη της Νέας Δημοκρατίας.
Μεταξύ αυτών ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κωστής Χατζηδάκης, η υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη καθώς και η Ντόρα Μπακογιάννη, η Αλεξάνδρα και η Κατερίνα Μητσοτάκη και πολλοί φίλοι του πρώην πρωθυπουργού.