Ο κόσμος του νομού Λασιθίου τον γνωρίζει ήδη για την ενεργή παρουσία του ως πρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Λασιθίου. Αν και είναι ο νεότερος πρόεδρος αστυνομικών σε όλη την Ελλάδα, ο Γιώργος Καρτσάκης έχει ήδη καταφέρει πολλά για τους αστυνομικούς του νομού, κατά τα τελευταία 4 χρόνια, και μάλιστα είναι μόλις 30 ετών.
Τώρα ο Γιώργος Καρτσάκης ανοίγει το πεδίο των προσπαθειών του, διοχετεύοντας τις δυνάμεις του για το "αύριο" στον Άγιο Νικόλαο.
Στη χθεσινή επίσημη "πρώτη" του συνδυασμού "ΑλλάΖουμε τον Δήμο" και του υποψηφίου δημάρχου Αγίου Νικολάου, Νίκου Κοκκίνη, ο Γ.Καρτσάκης βρέθηκε στην πρώτη σειρά, όντας το επόμενο "δυνατό χαρτί" που ο συνδυασμός πρόκειται να ανακοινώσει.