Κανονικά εξελίσσεται η εκλογική διαδικασία από τις 7 το πρωί και στο Ηράκλειο, με μοναδικό πρόβλημα - σε ορισμένα εκλογικά τμήματα - την έλλειψη μελών εφορευτικών επιτροπών.
Η συμμετοχή πάντως των πολιτών, έως αυτή την ώρα, είναι μικρή. Ενδεικτικό είναι ότι σε σχολικό συγκρότημα στο Τάλως, έχουν ψηφίσει μόλις 50 από τους 500 εγγεγραμμένους.
Η προσέλευση του κόσμου πάντως αναμένεται να αυξηθεί όσο περνάει η ώρα, μετά και την ολοκλήρωση των Κυριακάτικων λειτουργιών αλλά και λίγο πριν οι ψηφοφόροι κατευθυνθούν σε κάποια κοντινή ή μακρινή παραλία!