Και ο Σωκράτης Βαρδάκης έδωσε το "παρών" στην τελετή αναγόρευσης της Μαριάννας Β. Βαρδινογιάννη, σε επίτιμη διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο Σ.Βαρδάκης παρευρέθηκε εκπροσωπώντας τον Πρόεδρο της Βουλής Νίκο Βούτση.
Ο κ. Βαρδάκης συνεχάρη την κα Βαρδινογιάννη για την κοινωνική της προσφορά, όλα αυτά τα χρόνια, τονίζοντας πως η ίδια δεν φέρει τυχαία τον τίτλο της πρέσβειρας καλής θελήσεως της UNESCO.