Πρωτοπήγε στις Βρυξέλλες όταν ήταν 9 ετών. Όταν ο πατέρας της έγινε ευρωβουλευτής. Τώρα 15 χρόνια μετά πηγαίνει ξανά εκεί ως εργαζόμενη! Η Μαρία Αρναουτάκη άνοιξε τα φτερά της , ο κόπος της έπιασε τόπο , τα κατάφερε όπως η ίδια αναφέρει:
"Ήταν φθινόπωρο του 2004 όταν πέρασα για πρώτη φορά την πόρτα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στις Βρυξέλλες.
Παρόλο που ήμουν 9 χρονών κατάλαβα, σχεδόν αμέσως, ότι αυτό το επιβλητικό κτίριο είναι το κέντρο λήψης καθοριστικών αποφάσεων. Τότε, κοίταξα τους γονείς μου γεμάτη προσμονή για το μέλλον και τους είπα: «κάποια μέρα θα δουλέψω κι εγώ εδώ». Η αριστερή φωτογραφία είναι το «κλικ» εκείνο που επισφραγίζει την ευχή μου εκείνη τη στιγμή.
Σήμερα, 15 χρόνια μετά, θα περάσω ξανά από αυτή την πόρτα....γιατί η ευχή μου, μετά από πολύ κόπο και πολύ διάβασμα....έγινε πραγματικότητα."
Καλή επιτυχία Μαρία!