Αναμφισβήτητα, όλοι οι ρήτορες έχουν μια άσχημη, αμήχανη στιγμή να θυμούνται στην πορεία τους. Είτε γιατί τα επιχειρήματά τους δεν ήταν ατράνταχτα, είτε γιατί η εκφορά του λόγου τους δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.
Μια τέτοια αμήχανη στιγμή έζησε ο ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Γεωργούλης, ο οποίος επιχείρησε να τοποθετηθεί στη διάρκεια εκδήλωσης που είχε διοργανωθεί από τον Στέλιο Κούλογλου και τον Κώστα Αρβανίτη, για το θέμα της εξόρυξης χρυσού.
Ο Αλέξης Γεωργούλης με την ιδιότητά του ως συντονιστής αναφορών #PETI, θέλησε να εκθέσει τις αναφορές που έχουν φτάσει στα χέρια του σχετικά με την επίδραση στο περιβάλλον από τις εξορύξεις, όμως τη δεδομένη στιγμή, δεν βρισκόταν σε ...ρητορική φόρμα.
Η τοποθέτηση Γεωργούλη συγκρίθηκε με τις δηλώσεις του Θωμά Μάτσιου, αντιπροέδρου του Εδεσσαϊκού, πριν από χρόνια που έχει γίνει viral στο ελληνικό διαδίκτυο. Αντίστοιχα, η σύγκριση ανάμεσα στην τοποθέτηση Γεωργούλη και τις δηλώσεις Μάτσιου, έχει γίνει πολύ δημοφιλής τα τελευταία 24ωρα.