Δεν αρκέστηκε στις συσκέψεις παρά θέλησε να διαπιστώσει ο ίδιος την κατάσταση των αμπελώνων του νησιού.
Ο λόγος για τον πρόεδρο του ΕΛΓΑ Θεοφάνη Κουρεμπέ που βρέθηκε σε αμπέλια του νομού Ηρακλείου μαζί με τον αντιπρόεδρο της ένωσης Ηρακλείου Μύρωνα Χιλετζάκη !
Ο ίδιος μόλις χτες εξήγησε ότι ο ΕΛΓΑ καταβάλλει κάθε προσπάθεια να ανταποκριθεί στο έργο του ενώ παραδέχτηκε ότι θα έπρεπε ήδη να έχει λυθεί το θέμα που υπάρχει με τους εκτιμητές ελεγκτές του ΕΛΓΑ.