Με τους ανώτατους αξιωματικούς του Πυροσβεστικού Σώματος συνεχίζονται οι κρίσεις στα Σώματα Ασφαλείας και εν αναμονή των επίσημων ανακοινώσεων, πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Περιφερειακός Διοικητής Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Κρήτης Νίκος Λαγουδάκης, αποστρατεύεται καθώς κρίθηκε ως ευδοκίμως τερματίσας τη σταδιοδρομία του, προαγόμενος ταυτόχρονα στον βαθμό του υποστρατήγου.
Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ο έτερος Κρητικός, ο αρχιπύραρχος Μανόλης Δαμουλάκης που μέχρι σήμερα υπηρετεί στην Πυροσβεστική Ακαδημία στην Αθήνα, προήχθη κατά τις τακτικές κρίσεις στον βαθμό του υποστρατήγου του Πυροσβεστικού Σώματος.