Στη βουλή βρισκόταν ο βουλευτής Ηρακλείου του ΜέΡΑ25 Γιώργος Λογιάδης όταν έφτασε η είδηση από τον τραυματισμό στο κεφάλι του φοιτητή και μέλους της Νεολαίας του κόμματος που συμμετείχε στις φοιτητικές κινητοποιήσεις.
Στην παρέμβασή του ο κ. Λογιάδης αναφέρθηκε στο περιστατικό ενημερώνοντας τους παριστάμενους βουλευτές και στην τοποθέτησή του είπε:
“Με λύπη και αγανάκτηση ομολογώ, πληροφορηθήκαμε πως στη φοιτητική διαδήλωση ακριβώς έξω από τη βουλή, τραυματίστηκε ένας νεαρός φοιτητής από χειροβομβίδα κρότου – λάμψης. Τυγχάνει μάλιστα ο φοιτητής να είναι και μέλος της Νεολαίας του ΜέΡΑ25, και συμμετείχε στη διαμαρτυρία με το μπλοκ του κόμματος.
Θέλω να καταγγείλω την ακραία κατασταλτική τακτική της κυβέρνησης και του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη που αντιμετωπίζει τις ειρηνικές διαμαρτυρίες των φοιτητών μας με τον τρόπο αυτό.
Συνάδελφοι, πρέπει να σταματήσουμε να αντιμετωπίζουμε φοβικά τη νεολαία μας. Η νεολαία μας δεν θέλει καταστολή αλλά προοπτική και όραμα".