Άνω κάτω το "Ποτάμι" εν όψει της ψηφοφορίας για τη Συμφωνία των Πρεσπών!
Ηδη το κόμμα βρίσκεται διασπασμένο... Ο Σπύρος Δανέλλης που έχει τοποθετηθεί ξεκάθαρα υπέρ της Συμφωνίας, ενώ η θετική ψήφος του έχει προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων στα social media, με τον ίδιο να διαμηνύει ότι «δεν τρομοκρατείται».
Μεταξύ άλλων, χρήστες των social media αναφέρουν:
«Φωλιά έχουν οι εθνοπροδότες!»
«"Δεν είναι να κακό να γίνει μια ΜΚΟ που να λέει ότι ο σκοπός μου είναι η διδασκαλία και η διάδοση της σλαβομακεδονικής γλώσσας, η Συμφωνία των Πρεσπών βάζει τέλος στον αλυτρωτισμό" δήλωσε στον ΑΝΤ1 ο Βουλευτής του Ποταμιού Σπύρος Δανέλλης!»
«Σπύρος Δανέλλης Ρεπούσης της αριστεράς και της προοδουσίας.....»
«Γνωστός στην πιάτσα και ως ο Σπύρος ο Εφεδρείας! #2_κι_έπεσες #Δανέλλης»
«Σπύρος Δανέλλης 1996-2000: Βουλευτής Ηρακλείου του «Συνασπισμού 2009 - 2014: Ευρωβουλευτής Πα.Σο.Κ 2015 - σήμερα: Βουλευτής Ν. Ηρακλείου "Το Ποτάμι" Μια ζωή Λούφα ο Αρχιτέκτων και τώρα υμνεί τον Τσίπρα που λέει ότι σέρνει τον παλαβό ΣΥΡΙΖΑ στην σοσιαλδημοκρατία»
«Οι 151 βουλευτές που θεωρείται ότι θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στον Τσίπρα,προκειμένου να μην πέσει η κυβέρνηση του μετά την αποχώρηση των ΑΝΕΛ είναι: 145 του ΣΥΡΙΖΑ. Κατερίνα Παπακώστα, Θανάσης Παπαχριστόπουλος Έλενα Κουντουρά Κώστας Ζουράρις Σπύρος Δανέλλης Γιώργος Σαρίδης»
Απαντώντας, ο Σπύρος Δανέλλης ανέφερε:
Επίσης, είναι η ομάδα με τον Γρηγόρη Ψαριανό και η τρίτη ομάδα αποτελείται από τον επικεφαλής του Ποταμιού Σταύρο Θεοδωράκη, τον Σπύρο Λυκούδη και τον αντιπρόεδρο του κόμματος Γιώργο Μαυρωτά. Και οι 3 δηλώνουν οτι βλέπουν θετικά την Συμφωνία των Πρεσπών, διατηρούν όμως επιφυλάξεις.