Yποβιβάστηκε το ''Ηράκλειο''!

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε σήμερα τον Αρκαδικό, ηττήθηκε με 66-75 και αποχαιρέτησε την Α2 κατηγορία

Μια χρονιά ιδιαίτερα προβληματική ολοκληρώθηκε το απόγευμα της 13ης Μαίου στα ''Δύο Αοράκια''. Το ''Ηράκλειο'' ηττήθηκε για 2η φορά μέσα σε λίγες από τον Αρκαδικό και με 1-3 (νίκες - ήττες) υποβιβάστηκε στην Β' Εθνική. Οι 28 πόντοι που δέχτηκε η ομάδα του Ηρακλείου την πρώτη περίοδο την... ακολούθησαν μέχρι τέλους. Μετά το 17-28 του α' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περάσουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού μπροστά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι και έτσι πανηγύρισαν την παραμονή στην κατηγορία.

Αρκετό άγχος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, και ιδιαίτερη συγκίνηση στα τελευταία δευτερόλεπτα για το ιστορικό σωματείο της Κρήτης που μετά από ένα χρόνο παρουσίας στην Α2, υποβιβάζεται ξανά στην Β' Εθνική.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι, οι διαιτητές της αναμέτρησης δεν σεβάστηκαν το ''Ηράκλειο'', χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για την ήττα.

Δεκάλεπτα: 17-28, 31-41, 44-57, 66-75.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Συμεωνίδης-Λόρτος

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης, Λόλας 10, Παπαδάκης 7, Τσερκίζογλου 7, Πετράκης 9, Κουπίδης 15, Λιανός 4, Λάτοβιτς 6, Πάλλης 8.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Τσακαλέρης 3, Κουρέπης 12, Προδρόμμου 12, Σπυριδάκης 2, Τζατζάς, Ναούμης 4, Ρεντίκας 16, Γαρμπής 8, Τζουγκαράκης 16