Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου θα συμμετέχουν τέσσερις Έλληνες και μια Ελληνίδα. Από τους πέντε συνολικά που θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας, οι τρεις είναι Κρητικοί και δη Χανιώτες.
Αναλυτικά, θα πάρουν μέρος οι Γιάννης Ταμουρίδης, Βαρβάρα Φασόη και οι Χανιώτες ποδηλάτες Στέλιος Φαραντάκης και Γιώργος Σταυρακάκης και ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης. Ο τελευταίοςπριν από τρεις εβδομάδες πήρε μέρος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο οποίο κατέλαβε την 35η θέση στο χρονόμετρο.
Θυμίζουμε, ότι το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στη Ντόχα από τις 9 έως τις 16 Οκτωβρίου