Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε στο φιλικό φιλανθρωπικού χαρακτήρα φορώντας την μαύρη φανέλα, η οποία για 1η φορά, έστω και σε ανεπίσημο αγώνα, συμπεριελάμβανε και τον βασικό χορηγό της ομάδας στο μπροστινό μέρος της, την γνωστή στοιχηματική εταιρεία
Επίσης, στο φιλικό, οι διοργανωτές τίμησαν τον ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ Κώστα Κιάσσο. Ο Έλληνας δεξιός μπακ τιμήθηκε και ως κρητικός ποδοσφαιριστής, για την προσφορά του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.
Ο αρχηγός του ΟΦΗ είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος σε πράξεις φιλανθρωπίας, συνεχάρη τους διοργανωτές για την πρωτοβουλία να βοηθήσουν μια οικογένεια που είχε ανάγκη, αλλά και για την τιμή που έκαναν στον ίδιο.