Στην εξεύρεση του αντικαταστάτη του Αντρέα Πασπαλιάρη για το πόστο του τεχνικού διευθυντή, προχώρησε ο Πανθηραϊκός, ο οποίος ήρθε σε συμφωνία με τον Μύρωνα Σηφάκη
Ο Μύρωνας Σηφάκης έχει συνεργαστεί στο παρελθόν στον ΠΑΟ Κρουσώνα, με τον τεχνικό των νεοφώτιστων Μανώλη Παπαματθαιάκη.
Όσον αφορά στα μεταγραφικά η ομάδα των Κυκλάδων, ήρθε σε συμφωνία με τον ακραίο επιθετικό Γιώργο Λαζαρίδη, o οποίος πέρυσι αγωνιζόταν στον Νέστο Χρυσούπολης και παλαιότερα σε Εθνικό Γαζώρου, Απόλλων Καλαμαριάς και Νίκη Βόλου.
Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, απομένουν μόνο τα τυπικά, προκειμένου να ολοκληρωθεί και επίσημα η απόκτηση του Ξανθιώτη παίκτη