Ο Χανιώτης αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου είχε καλύτερη βολή στα 73.63μ. και δείχνει ότι σταθεροποιείται στο γκρουπ των μεγάλων αθλητών που διεκδικούν τις προκρίσεις στους τελικούς. Με εξαίρεση τον Πολωνό Πάβελ Φάιντεκ που για ακόμα μία φορά ξεχώρισε στέλνοντας τη σφύρα στα 81.11μ. όλοι οι υπόλοιποι ήταν μεταξύ τους κοντά. Ο δεύτερος, Ασράφ Αχμάντ Ελ Σεϊφί από το Κατάρ έριξε 76.59μ., ο τρίτος Πάβελ Μπαρέισα (Λευκορωσία) 74.17μ. και ο τέταρτος, Βόιτσεχ Νοβίτσκι (Πολωνία) 73.93μ.