Σπουδαίοι Νέοι - Η Ελλάδα πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Έπος για την ελληνική υδατοσφαίριση..

Ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην κατηγορία Νέων Ανδρών, η χώρα μας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Έπος για την ελληνική υδατοσφαίριση... Το απόγευμα της Κυριακής στο Μινσκ της Λευκορωσίας οι αθλητές του Τεο Λοράντου επικράτησαν του Μαυροβούνιου με 14-12 και στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης στην κατηγορία Νέων Ανδρών.

Στην ιστορία περνά και ο Τεο Λοράντος που ήταν ο ενορχηστρωτής της επιτυχίας και πέρυσι στο Βελιγράδι και φέτος στο Μινσκ.

Το παιχνίδι ήταν εφιαλτικό για την Ελλάδα στην πρώτη περίοδο. Οι αντίπαλοι προηγήθηκαν με 4-1 και 5-2, σε μια χρονική στιγμή, κατά την οποία τίποτα δε λειτούργησε θετικά για την άμυνα. Οι Έλληνες όμως αντέδρασαν άμεσα. Άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, ισοφάρισαν στο 14ο λεπτό και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στη λήξη του ημιχρόνου (8-7).

Εντυπωσιακή ήταν η ελληνική παρουσία στην 3η περίοδο με την Εθνική μας να διευρύνει την διαφορά στα 3 τέρματα (12-9), σε ένα χρονικό σημείο στο οποίο όλοι ήταν υπέροχοι, αλλά ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης απολαυστικός.

Πηγή: Διαβάστε περισσότερα στο Capitano.gr