Σπουδαίες διακρίσεις για τους τενίστες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. στο Εθνικό Πρωτάθλημα

Την πρώτη θέση ο Βολτυράκης στο μονό, τη δεύτερη θέση ο Μπόγρης στα διπλά

Με μία πρώτη και μία δεύτερη θέση στις αποσκευές τις επέστρεψε από την Θεσσαλονίκη η ομάδα τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α.. Οι αθλητές-τριες του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» συμμετείχαν στο 2ο Εθνικό Πρωτάθλημα Ε1 που έγινε στην συμπρωτεύουσα από τις 5-10/5/2017, το δεύτερο τη τάξη σε σχέση με την σημασία πρωτάθλημα μετά το Πανελλήνιο.

Την πρώτη θέση ο Βολτυράκης στο μονό, τη δεύτερη θέση ο Μπόγρης στα διπλά  στο Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις της Θεσσαλονίκης

Μεγάλη επιτυχία για τον Βασίλη Βολτυράκη και τον «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. αφού ο αθλητής του συλλόγου κατέκτησε για 1η φορά την πρώτη θέση με ανατροπή μάλιστα στον τελικό κόντρα στο Νο 1 του ταμπλό, Μητσάκο, με 26 63 60 παίζοντας πολύ σωστά από άποψη στρατηγικής και με φοβερό πάθος.  Να θυμίσουμε ότι ο Μητσάκος ήταν και ο Πανελληνιονίκης στο πρόσφατο Πανελλήνιο του Μαραθώνα. Στον πρώτο γύρο ο Βασίλης επικράτησε εύκολα του Δεδούση με 62 61, στην συνέχεια καθάρισε το Δαριβάκη της Γλυφάδας με 64 61. Στους 8 επικράτησε εύκολα του Ζερβού από την Κέρκυρα με 61 60. Στα ημιτελικά αντιμετώπισε τον πολύ μαχητικό Σταμούλο του ΑΟΑ Ηλιούπολης και ενώ στο πρώτο σετ έχανε 62 πήρε τα δυο επόμενα με 61 64, εξασφαλίζοντας θέση στον τελικό όπου και κατάκτησε την πρωτιά. Στο διπλό με συμπαίκτη τον Σταμούλο έφτασαν ως τους 8.

Ο Βαγγέλης Μπόγρης κατάφερε να πάρει την 2η θέση στα διπλά με συμπαίκτη τον Μητσάκο παίζοντας πολύ καλά παιχνίδια και μπορούσε να πάρει και την 1η αν ο συμπαίκτης του δεν ήταν κουυρασμένος από τον τελικό του μονού και δεν εγκατέλειπε. Από την άλλη ο Βαγγέλης έχασε μία ευκαιρία καθώς προχώρησε στα μονά  ως την οκτάδα, όπου έπειτα από ένα 3,5 ωρών αγώνα ηττήθηκε από τον Μητσάκο με 75 46 64 αν και στο 3ο προηγήθηκε 4/1!. Στο πρώτο γύρο κέρδισε εύκολα τον Μπεχλιβάνη 60 62. Στον δεύτερο γύρο επικράτησε του Χαϊδεμένου 62 62 και μπήκε στους οκτώ.

Η Κατερίνα Ζαφειροπούλου επίσης κατάφερε για πρώτη φορά να μπει στις 8 καλύτερες ενός τόσο σημαντικού τουρνουά και με λίγη περισσότερη συγκέντρωση ίσως θα μπορούσε να βρεθεί και στον ημιτελικό. Στον πρώτο γύρο η Κατερίνα επικράτησε εύκολα της Σιλιντζίρη (Κολέγιο Ντερή) 61 61. Στον επόμενο γύρο κέρδισε δύσκολα τη Μαστροδήμα Νο5  του ταμπλό στο τρίτο σετ 62 36 61, παίζοντας ένα πολύ καλό 3ο σετ και πέρασε στην οκτάδα, όπου μετά από ένα τρίωρο δύσκολο αγώνα ηττήθηκε στο τρίτο σετ από την Τζαμπαζίδη Νο3 του ταμπλό.  Στα διπλά έφτασε στην οκτάδα με συμπαίκτρια την Πλατσιώρα.

Στην κατηγορία των κοριτσιών 12 η Νταμπακάκη Χρυσή αγωνίστηκε στο κυρίως ταμπλό και στα μονά και στα διπλά όπου και αποκλείστηκε αν και κατέβαλε πραγματικά μεγάλη προσπάθεια. Στο μονό ηττήθηκε από την Παπαχρήστου με σκορ 36 26.

Ο Δημήτρης Δελάκης δεν τα κατάφερε στα προκριματικά και έχασε δύσκολα από τον Καζάκο του Περιστερίου.

Παράλληλα με το Ε1, διεξάγονταν τις ίδιες ημερομηνίες το 2ο Ε4, πρωτάθλημα λίγο χαμηλότερης δυναμικότητας για παιδιά που δεν είναι τόσο ψηλά στην Πανελλήνια κατάταξη . Από το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συμμετείχαν οι αθλητές Βελεντάκης Γιάννης, Καλατζής Αλέξανδρος , Καρακώστας Σπύρος Μπουνάκης Δημήτρης και Νικολαϊδη Ευαγγελία που ξεκινάνε σιγά σιγά την προσπάθεια τους στην κατηγορία των 12 ετών.

Ο Μπουνάκης πέτυχε 1 νίκη επί του Φουρλακίδη (Πολύχνη) με 60 63 και στον επόμενο γύρο έχασε από τον Καρακώστα.  Οι Καλατζής, Βελεντάκης και Νικολαίδη αποκλείστηκαν στον 1ο τους αγώνα.

Ο Καρακώστας Σπύρος πετυχαίνοντας 3 νίκες έφτασε ως τους 8 του τουρνουά. Στους 32 κέρδισε τον Μπουνάκη με 63 63, στους  16 κέρδισε τον Σφήκα (Λε ρακετ) με 64 64. Στην οκτάδα μετά από ένα δύσκολο αγώνα επι του Κίτσιου (Ο.Α. Τούμπας) και ενώ πήρε το 1ο σετ με 46, έχασε τα δυο επόμενα με 62 10-2.

Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες για τις επιτυχίες τους, του προπονητές των παιδιών κ.κ. Δολιανίτη Μανόλη και Τζιγκουνάκη Κώστα και  τους εύχεται καλή συνέχεια.