Ο Ολυμπιακός θα δοκιμάσει τις δυνάμεις του στην Ελβετία κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις (20.00) και θέλει να ξεκινήσει με νίκη, ώστε να ενισχύσει την προσπάθεια του για την πρόκριση στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού θεσμού.
Σαφώς πιο δύσκολο έργο θα έχουν οι δύο άλλοι εκπρόσωποι του ελληνικού ποδοσφαίρου, μολονότι θα παίξουν στις έδρες τους. Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στη Λεωφόρο τον Αγιαξ(22.05) και θέλει να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση, αλλά η αποστολή του μόνο εύκολη δεν θα είναι κόντρα στη διάσημη ολλανδική ομάδα, όπως και η προσπάθεια του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, κόντρα στη Φιορεντίνα (22.05).
Από εκεί και πέρα το πρόγραμμα περιλαμβάνει κι άλλα σπουδαία παιχνίδια, όπως είναι αυτό της Φέγενορντ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Νις του Μάριο Μπολοτέλι με τη Σάλκε. Συνοπτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στους ομίλους του Europa League για τη σεζόν 2016/17: