''Σίφουνας'' το Βέλγιο, συνέτριψε με 4-0 την Ουγγαρία

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση οι Βέλγοι επικράτησαν με 4-0 της Ουγγαρίας και πέρασαν έτσι στα προημιτελικά

Η ομάδα του Βελγίου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, προηγήθηκε μόλις στο 10' με την κεφαλιά του Αλντερβάιλντ και παρ ότι είχε ευκαιρίες να βάλει και 2ο τέρμα στο α' μέρος, τις σπατάλησε. Στην επανάληψη η Ουγγαρία δημιούργησε προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα, όμως στο ανοιχτό γήπεδο ο τρομερός Αζάρ έκανε ότι ήθελε και τους.. τιμώρησε. Αυτός έφτιαξε το 2ο γκολ στο 78' (Μπατσουαγί) ενώ έπειτα από ένα υπέροχο σλάλομ διαμόρφωσε το 3-0 ένα λεπτό αργότερα. Στις καθυστερήσεις ο Καράσκο διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Πλέον από το ταμπλό των...αουτσάιντερ έχουν διαμορφωθεί οι δύο προημιτελικοί:

• Πολωνία - Πορτογαλία
  • Ουαλία - Βέλγιο

Αύριο περιμένουμε και τα αποτελέσματα των άλλων δύο αγώνων (Ισπανία - Ιταλία και Αγγλία - Ισλανδία) ώστε να μάθουμε και τις αντιπάλους των Γαλλία και Γερμανία