«Σφαλιάρα» από τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης !

To ''Ηράκλειο'' έπειτα από κακή εμφάνιση ηττήθηκε από τον ουραγό Ίκαρο με 73-71

Για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν το ''Ηράκλειο'' πραγματοποίησε ένα πολύ κακό α' δεκάλεπτο, δέχτηκε 32 πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 32-19. Στο β' δεκάλεπτο επανέφερε την... τάξη, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-39. Όμως και στην αρχή του δευτέρου μέρους, τα τρίποντα των γηπεδούχων και η κακή επίθεση της κρητικής ομάδας επανέφερε την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Όμως, η ομάδα του Γιώργου Μακράκη επέστρεψε ξανά, 1.30' πριν το φινάλε ισοφάρισε, έχασε δύο ευκαιρίες να περάσει μπροστά ενώ στα 3'' είχε την κατοχή ώστε με buzzer beater να στείλει το ματς στην παράταση όμως ο Αλέξανδρος Πετράκης αστόχησε σε τρίποντο και έτσι ήρθε η ήττα.

Δεκάλεπτα: 32-19, 40-39/ 61-48, 73-71

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Μάνος): Πασπαλάς, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 31 (6), Βούζας 22 (4), Λάβαρης 1, Δορκοφίκης 6, Ζούκας 5, Σπυρόπουλος 2.

Ηράκλειο (Μακράκης): Γουμενάκης, Σταμπουλής 29 (3), Μποχωρίδης 7, Πετράκης 15 (3), Λιανός 11 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης, Παπαδάκης 1, Λάκκας 6.