Την πρώτη του μεταγραφική κίνηση ενόψει της νέας σεζόν ανακοίνωσε ο Εργοτέλης, ο οποίος μάλιστα έσπευσε να ενημερώσει ότι ο 35χρονος Άλκης Δημήτρης θα είναι... εκ των αρχηγών της νέας ομάδας!
Όπως αναφέρει το www.ergotelis.gr:
''Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ με χαρά ανακοινώνει τη συμφωνία με τον ποδοσφαιριστή Άλκη Δημήτρη, ο οποίος θα είναι εκ των αρχηγών της ομάδας τη νέα περίοδο.
Μετά τη συμφωνία με τον πρόεδρο του ΓΣ Εργοτέλης, Γιώργο Βρέντζο, ο Άλκης Δημήτρης δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που επιστρέφω στον Εργοτέλη. Η ομάδα θα αγωνιστεί σε μία δύσκολη κατηγορία, όμως με τη βοήθεια όλων θα κάνουμε αυτό που πρέπει για να επιστρέψει ο Εργοτέλης εκεί που αξίζει, στην Super League. ''