Στα Βενιζέλεια (21 Μαϊου), η Δήμητρα Γναφάκη είναι έτοιμη να επαναλάβει την επίδοση των 59.76 κατοχυρώνοντας και επίσημα το όριο 60.25 για το παγκόσμιο εφήβων νεανίδων της Πολωνίας (19-24 Ιουλίου).Έχοντας πραγματοποιήσει εξαιρετική εμφάνιση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα του ομίλου της Κρήτης, η εμποδίστρια μοιάζει ασταμάτητη μπροστά στον στόχο του Μπιντγκόζ. Στα Βενιζέλα
Για να ταξιδέψει στο Μπίντγκοζ θα πρέπει να επιβεβαιώσει το όριο και σε αγώνα κριτήριο (Βενιζέλεια) κάτι που δε θα είναι δύσκολο να κάνει καθώς βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.
Επίσης, όσον αφορά τις πιθανές Κρητικές συμμετοχές στο παγκόσμιο του Μπίντγκοζ , ο Χανιώτης Γιώργος Καλογεράκης είναι υποψήφιος για τα 400μ. με εμπόδια εφήβων, ενώ ο επίσης Χανιώτης παίδας στα 10χλμ. βάδην Γιώργος Τζατζιμάκης διεκδικεί και εδώ την πρόκριση έχοντας το ευρωπαϊκό με νέο ατομικό στα 44:53.73.
Στη δισκοβολία, ακόμα μια αθλήτρια από τα Χανιά, η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη από τα βρίσκεται στην κορυφή της κατηγορίας.
πληροφορίες: sportfeed