Μετά από πέντε αγωνιστικές στο πρωτάθλημα ο Πλατανιάς γνώρισε την ήττα στο πρωτάθλημα της Superleague. Η ομάδα των Χανιών στάθηκε πολύ καλά στο α' μέρος όπου περιόρισε τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος έψαχνε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Όμως η αποβολή του Στάθη στο 55' άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Ο Αστέρας πίεσε την ομάδα του Γιώργου Παράσχου, άνοιξε το σκορ λίγο αργότερα (65') με αυτογκόλ του Βάντερσον ενώ στο 84' ο Νίκος Καλτσάς σημείωσε το τελικό 2-0 για τους Αρκάδες
ΑΣΤΕΡΑΣ Τ.: Κοσίτσκι, Ιγκόρ, Σεφίλ, Μπέρτος, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Χαμντανί, Καλτσάς, Τσιλιανίδης, Μάσα, Γκοντό.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος, Στάθης, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς, Μανούσος, Γιακουμάκης