Πισωγύρισμα!

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος κυρίως στο β' μέρος, είχε τις κλασσικές ευκαιρίες (τρία δοκάρια) όμως ο Απόλλων Λάρισας είχε το γκολ - ήττα του ΟΦΗ στο ''Αλκαζάρ'' με 0-1 - ντεμπούτο για Ντίνα, Αργυρόπουλο και Μαχαίρα

Στο ''Αλκαζάρ'' ο ΟΦΗ εμφανίστηκε διπρόσωπος. Στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση ήταν κάτω του μετρίου, με τον Απόλλων Λάρισας να έχει τον έλεγχο του ματς και να απειλεί περισσότερο, παρ ότι την μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο Κοιλιάρας, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η επανάληψη βρήκε τους κρητικούς να αλλάζουν σύστημα, ο Νίκος Παπαδόπουλους το ''γύρισε'' σε 4-2-3-1 και τον Πουρτουλίδη να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Μανόλη Φαζού. Έτσι, ο ΟΦΗ έγινε απειλητικός, βελτίωσε τις αποστάσεις του στο χορτάρι και μόλις στο 46' το φάουλ-κεραυνός του Ποτουρίδη, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παιτέρη. Ο ΟΦΗ προσπαθούσε από τα πλάγια να απειλήσει, πατούσε εύκολα την αντίπαλη περιοχή ενώ ο γηπεδούχος Απόλλων δεν εμφανιζόταν συχνά στο μισό του ΟΦΗ. Στο 78' ήρθε η τρίτη πολύ μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ με το δοκάρι του Μάνου έπειτα από ωραία προσπάθεια του τελευταίου μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Παρ ότι ο ΟΦΗ ήταν σαφώς ανώτερος στο β' μέρος, είχε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 84' από στημένη φάση. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ανδρέου πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, νίκησε τον Στρέζο και διαμόρφωσε το 1-0. Στο 91' ο ΟΦΗ στάθηκε ακόμα μια φορά άτυχος, ο Ντίνας έπειτα από εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο φινάλε όμως δεν κατάφερε να πάρουν κάτι και έτσι μετά από τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα.