Το σεμινάριο όπως και τα προηγούμενα χρόνια διοργανώνεται από την Ομοσπονδία Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Ελλάδος σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης.
Τη φετινή χρονιά οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν στην Ανάβυσσο με διάρκεια 2 ημερών για όλους τους αξιολογημένους διαιτητές, όπου 15 διαιτητές του Συνδέσμου Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Κρήτης θα δώσουν το παρόν. Αναλυτικά οι συμμετέχοντες διαιτητές είναι:
- Α1 Εθνική Κατηγορία: Κατραχούρας Γιώργος, Μαλαμάς Ιωάννης Μακρής Παναγιώτης, Χαλαμπαλάκης Μηνάς
- Α2 Εθνικής Κατηγορίας: Κώτσου Ευαγγελία - Μπανασάκης Θοδωρής
Αντίστοιχα, από 1 έως 2 Οκτωβρίου στο ίδιο μέρος θα πραγματοποιηθούν οι εργασίες για τους διαιτητές Β και Γ εθνικής κατηγορίας, τις οποίες θα παρακολουθήσουν οι παρακάτω:
- Β’ εθνική κατηγορία: Καρανικόλα Αλεξάνδρα - Χατζημάρκος Δημήτρης -Χριστινάκης Νώντας
- Γ’ εθνική κατηγορία: Καρανικόλα ΕιρήνηΚαρανικόλα Ελένη Χριστινάκης Νώντας Κατσαπρακάκης Χρήστος Μαραγκάκης Ανδρέας Πίπλιος Παναγιώτης Σκανδαλάκης Νίκος
Το πρόγραμμα κάθε γκρουπ περιλαμβάνει επιμόρφωση σε θέματα διαιτησίας (κανονισμούς,
μηχανική διαιτησίας κ.λ.π.) και ψυχολογίας, γραπτές εξετάσεις καθώς και τεστ φυσικής κατάστασης.