Με την 9η θέση αποχαιρετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού η Κατερίνα Στεφανίδη.
Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια του επί κοντώ, χρυσή Ολυμπιονίκης στο Ρίο Ντε Τζανέϊρο το 2016, είχε επιτυχημένες προσπάθειες στα 4.40μ. (με τη δεύτερη), 4.60μ. και 4.70μ., όμως απέτυχε τρεις φορές να περάσει τα 4,80μ. και έτσι κατετάγη 9η.
Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή της Κατερίνας Στεφανίδη σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων.