Συγκεκριμένα στο 9o λεπτό της αναμέτρησης το μεσημέρι της Τρίτης, στο κέντρο του γηπέδου που διεξάγεται η διοργάνωση του Παγκοσμίου Μίνι Ποδοσφαίρου, φίλαθλοι ανέβασαν ένα πανό που έγραφε "Against Turkish Fascism" ενώ με συνθήματα τους εις βάρος του Ερντογάν και υπέρ των Κούρδων ανταρτών ανάγκασαν τους διαιτητές να διακόψουν την αναμέτρηση.
Οι Τούρκοι ποδοσφαιριστές και το τεχνικό επιτελείο ενοχλήθηκαν από το περιστατικό και χρειάστηκαν πολλές διαβουλεύσεις για να ξαναρχίσει ο αγώνας.