Πολλές εμπειρίες αποκόμισαν τα δύο Ηρακλειωτάκια! Η Αγγελική Αλεξάκη του Καλλέργειου έχασε με 2-0 από την Μπερναντέτ Ναγκί από την Ουγγαρία και τελικά αποκλείστηκε. Επίσης, ο Κώστας Δαμιανάκης του Μίνωα έχασε πρώτο γύρο των 54 κιλών της ελληνορωμαϊκής από τον Αζέρο Μουζάγιεφ με 8-0 στα σημεία.
Ο προπονητής πάλης του Καλλέργειου, Παράσχος Δεσκουλίδης μέσα από το Cretalive ευχαρίστησε όσους βοήθησαν για να βρεθούν στο παγκόσμιο πάλης ενώ περιμένει ανάλογη στήριξη και στην συνέχεια:
''Κατ αρχήν, η Αγγελική έδωσε έναν πολύ καλό αγώνα, έκανε μια σπουδαία προσπάθεια'' ενώ τόνισε:''Ευχαριστούμε την Ομοσπονδία και την περιφέρεια Κρήτης για την βοήθεια τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων - κορασίδων, και το ταξίδι μας στην Τιφλίδα'' και συνέχισε ''Θέλουμε να πάμε και στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στην Ρουμανία αλλά ακόμα δεν είναι κάτι σίγουρο, παλεύουμε κάθε μέρα για την εξεύρεση πόρων''