Το τραγούδι, έκανε λόγο για τη μαζικότητα και τον καταναλωτισμό κι έριχνε στην πυρά την προσπάθεια να αμερικανοποιηθούμε, δαιμονοποιώντας κάθε τι που λοξοδρομούσε από τις παλιές καλές ελληνικές συνήθειες του συστήματος «ότι και όπως κάτσει»! Άλλωστε καθετί αμερικανικό, μετά την πτώση της χούντας, προκαλούσε αλλεργία και έδινε τροφή για safe αντίσταση, στους ευκολόπιστους και ανυποψίαστους καιρούς.