ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 0-1: Ήττα στις λεπτομέρειες!

Άξιζε κάτι καλύτερο ο ΟΦΗ από τον τυχερό Παναθηναϊκό που πήρε τη νίκη με 1-0 στο «Γεντί Κουλέ».

Για τρίτο εντός έδρας παιχνίδι την τρέχουσα σεζόν ο ΟΦΗ, ο οποίος ξεκίνησε χωρίς εκπλήξεις στην ενδεκάδα στο ντεμπούτο του Ράσταβατς, δέχθηκε γκολ και από την αρχή του ματς ήταν αναγκασμένος να κυνηγάει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όντας απόλυτα τυχερός πήρε το προβάδισμα στο 6ο λεπτό με σουτ του Τετέ, στην πρώτη φάση του!

Ο Όμιλος προσπάθησε να απαντήσει, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηθεοδωρίδη, ενώ πίεζε ψηλά τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να βγάζουν αμυντικά προβλήματα. Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, αλλά όταν η ομάδα του Ράσταβατς ανέβαζε την πίεση είχε τις φάσεις και μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Τη δεύτερη μεγαλύτερη ευκαιρία ο ΟΦΗ την έχασε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τρομερό σουτ του Γιούνγκ εκτός περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντραγκόφσκι.

Το 0-1 δεν ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας της αναμέτρησης, αφού ο ΟΦΗ είχε πιο καθαρές φάσεις από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με το γρήγορο γκολ έφερε το άγχος στην πλευρά των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ συνέχισε την πίεση προς τον Παναθηναϊκό, αναζητώντας την ισοφάριση, την ώρα που οι «πράσινοι» δεν απειλούσαν. Ο Όμιλος ήταν αυτός που απείλησε πρώτη φορά και ήταν γενικότερα η ομάδα που έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Ράσταβατς άλλαξε πρόσωπα στην ενδεκάδα κι συνέχισε να παίζει επιθετικά, με το τελευταίο διάστημα του αγώνα να ανήκει ολοκληρωτικά στον ΟΦΗ. Η πίεση των παικτών, όμως, δεν έφερε αποτέλεσμα και οι γηπεδούχοι έχασαν για λεπτομέρειες από μία ομάδα που σίγουρα δεν ήταν καλύτερη.