ΟΦΗ-Βέροια (3-0 Τελικό)

Παρακολουθείστε ζωντανά μέσα από το Cretalive.gr την αναμέτρηση ΟΦΗ-Βέροια, για την 16η αγωνιστική της Football League.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ - Εύκολα 3-0 ο ΟΦΗ την Βέροια

*Οι δύο ομάδες περιμένουν να λήξει το ματς - τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

84' - Καλή στιγμή για την ομάδα της Ημαθίας, με το ωραίο φάουλ του Λίταινα λίγο έξω από την περιοχή και την εξίσου θετική επέμβαση σε κόρνερ του Στρέζου.

83' - Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη για φάουλ στον Μπλέτσα.

81' - Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Παπαδόπουλος, ρίχνοντας στον αγώνα τον Αργυρόπουλο στη θέση του Ντίνα.

78' - Σέντρα του Μπολάκη από δεξιά, κεφαλιά του Βουό, θα διώξει ο Γιαγκιόζης.

75' - Δοκάρι για τη Βέροια! Με γέμισμα από αριστερά η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Δαμιανάκη, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά και μετά από έξοχη επέμβαση του Στρέζου, η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

68' - Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τη Βέροια, έπειτα από στατική φάση. Ήταν ένα φάουλ του Λίταινα από πλάγια αριστερά, με τη μπάλα να κτυπά στο έδαφος και να καταλήγει πάνω από το δοκάρι του Στρέζου.

ΣΧΟΛΙΟ: Σαφώς και είναι πλέον ευκολότερα τα πράγματα για τον ΟΦΗ, ο οποίος με το υπέρ του 3-0 και βάσει της εικόνας του παιχνιδιού, μπορεί να υπολογίζει ήδη τους τρεις πόντους. Το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων δεν τους έχει φέρει κάτι. Προσπαθούν να προβάλλουν σθεναρή αντίσταση, δίχως να το καταφέρνουν.

64' -Καλό φάουλ του Μονιάκη, λίγο άουτ.

64' - Δεύτερη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, στη θέση του Παπαστεριανού ο Μαχαίρας.

63' -Κίτρινη κάρτα ο Λίταινας για φάουλ στον Μπολάκη.

62' - Δεύτερη αλλαγή για τη Βέροια, στη θέση του Γιαμόα ο Μέξης.

56' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ - Αντιστράφηκαν οι ρόλοι, ο Μάνος κέρδισε το πέναλτι, ευστόχησε ο Βουό κάνοντας το 3-0.

46' - Με μια αλλαγή για τον ΟΦΗ ξεκίνησε η επανάληψη, στη θέση του σκόρερ Κουτσιανικούλη πέρασε ο Κοέλιο, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της κρητικής ομάδας. Η Βέροια η οποία έχει ήδη κάνει μια αλλαγή, συνεχίζει με τους ίδιους παίκτες με τους οποίους ολοκλήρωσε ο πρώτο μέρος.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

45' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ -Στις καθυστερήσεις ο Βουό κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα ο Μάνος

44' Κίτρινη κάρτα στον Κοζάκη για φάουλ στον Νάστο. Σκληρό φάουλ, θα μπορούσε να δείξει ο διαιτητής ακόμα και κόκκινη!

43' Άκυρο γκολ για τη Βέροια. Ο Μπλέτσας θα κάνει σέντρα από δεξιά, η μπάλα όμως θα βγει εκτός πριν ο Οφέι τη στείλει στα δίχτυα και ο Αντιπαριώτης θα ακυρώσει το γκολ.

40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Μάνος από δεξιά θα στρώσεις στον Βουό, αυτός έξυπνα θα αφήσει στον επερχόμενο Κουτσιανικούλη, ο οποίος με ωραίο πλασέ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και θα σημειώσει το 1-0.

39' - Κίτρινη κάρτα σε Νάστο και Ρούνει για μεταξύ τους αψιμαχία.

38' - Καλό σουτ του Κομεσίδη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από το τέρμα της Βέροιας.

34' - Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ! Ήταν το ωραίο σουτ του Μάνου, το οποίο κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαγκιόζη.

ΣΧΟΛΙΟ: Συνεχίζει ο ΟΦΗ να είναι αυτός που έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως τον διακρίνει μια νευρικότητα στο παιχνίδι του. Παρόλα αυτά έχει δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ, απέναντι σε μια ομάδα η οποία είναι ακίνδυνη επιθετικά, αλλά σκληρή στην άμυνα.

29' - Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ με τον Κουτσιανικούλη από αριστερά με ωραία σέντρα θα βρίσκει τον Μάνο, την κοντινή κεφαλιά του οποίου μπλόκαρε ο Γιαγκιόζης.

28' -Ο Μάνος από πλάγια θέση αριστερά μέσα στην περιοχή θα κάνει τη σέντρα σουτ, όμως ο Γιαγκιόζης θα μπλοκάρει.

26' - Αντεπίθεση για την κρητική ομάδα από τα αριστερά, ο Μάνος θα βγάλει τη σέντρα προς την περιοχή, εκεί όπου ο Βουό με σουτ θα στείλει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

19' - Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τη σέντρα του Ποτουρίδη από αριστερά, τον Μάνο να πιάνει από κοντά την κεφαλιά, τη μπάλα όμως να περνά ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι.

ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, με τον ΟΦΗ όπως ήταν αναμενόμενο να έχει μπει δυνατά και επιθετικά στον αγώνα και τη Βέροια αμυντικά. Οι γηπεδούχοι έχουν ήδη μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο ενεργητικό τους με το δοκάρι του Ντίνα, ενώ συνεχίζουν να πιέζουν, τόσο από το κέντρο, όσο και από τα πλάγια.

15' - Αναγκαστική αλλαγή νωρίς για τους φιλοξενούμενους, στη θέση του τραυματία Δόρη ο Οφέι.

9' - Κίτρινη κάρτα στον Στρέζο για φάουλ εκτός περιοχής στον Δόρη.

7' - Φάουλ σε καλή θέση για τον ΟΦΗ, λίγο έξω από την περιοχή, στην ευθεία της εστίας. Στην εκτέλεση ο Ντίνας, η μπάλα στο οριζόντιο ΔΟΚΑΡΙ.

5' - Εξαιρετική μπαλιά του Παπαστεριανού από το κέντρο, η μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως δεν θα την προλάβει ο αμαρκάριστος Κουτσιανικούλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

*Nωρίτερα, ο Άρης με δύο γκολ στο τέλος κέρδισε με 3-1 τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες.

* Βάσει των παικτών που έχει στην ενδεκάδα ο Παπαδόπουλος, αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Στρέζο, αριστερό μπακ τον Μονιάκη, δεξιό τον Μπολάκη και κεντρικούς αμυντικούς τους Ποτουρίδη και Κομεσίδη. Στο κέντρο οι Νάστος και Παπαστεριανός, με τον Ντίνα πιο μπροστά, στα άκρα τους Μάνο και Κουτσιανικούλη, ενώ στην κορυφή είναι ο Βουό.

* Νέο πρόσωπο στην αποστολή του ΟΦΗ ο Ζοζέ Κοέλιο. Ο Πορτογάλος μέσος είναι ανάμεσα στους αναπληρωματικούς της κρητικής ομάδας και προθερμαίνεται με τους συμπαίκτες του.

* Μισή ώρα πριν τη σέντρα, δεν είναι ακόμα πολύς ο κόσμος που βρίσκεται στις εξέδρες του "Θ. Βαρδινογιάννης". Η προσέλευση βέβαια συνεχίζεται, ενώ αρκετός είναι ο κόσμος που βρίσκεται έξω, πέριξ του γηπέδου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Στρέζος, Μονιάκης Νάστος, Ντίνας, Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης.

Αναπληρωματικοί: Παναγιώτου, Αργυρόπουλος, Βαφέας, Κοέλιο, Πουρτουλίδης, Τοπούζης, Μαχαίρας.

Βέροια: Γιαγκιόζης, Λαζόπουλος, Καψάλης, Δαμιανάκης, Κοζάκης, Yamoah, Μπλέτσας, Λίταινας,Δόρης, Μπαστιάνος, Wankenwai Rooney.

Αναπληρωματικοί: Τριαντάφυλλος, Μεξης, Offei Gideon Ofori.