Οδυνηρή ήττα στην Κέρκυρα ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς ηττήθηκε με 0-2 στην Κέρκυρα και παρέμεινε ουραγός στην Superlegue - δύο γκολ ο Τουράμ

Οι γηπεδούχοι έσπασαν το αρνητικό σερί των δέκα αγώνων χωρίς νίκη και στο ντεμπούτο του Ματζουράκη πήραν τη νίκη με σκορ 2-0 επί του Πλατανιά (συμπλήρωσε οκτώ σερί εκτός έδρας ήττες), με τον επιθετικό Τουράμ να σκοράρει δις στην πολύ κρίσιμη αναμέτρηση.

Ο Πλατανιάς είχε την υπεροχή στην αρχή του παιχνιδιού, χωρίς όμως να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία. Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων είχαν δύο δοκάρια με την κεφαλιά του Τουράμ στο 40΄ και το πλασέ του Επστάιν στο 45΄. Όμως, η κρισιμότερη φάση του αγώνα έγινε στις καθυστερήσεις. Ο διαιτητής Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι υπέρ των «Φαιάκων» σε μία εναέρια σύγκρουση του Τουράμ με τον τερματοφύλακα Κλιάιτς και ο Βραζιλιάνος επιθετικός εδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, η Κέρκυρα είχε δύο κλασικές ευκαιρίες στο 59' και στο 61' όμως ο Κλιάιτς αντέδρασε σωστά. Οι Χανιώτες ήταν πολύ μέτριοι σε εκείνο το διάστημα ενώ προς το φινάλε (75΄) ο Παμλίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Στάμου, προσπάθησε να αποφύγει τον Κλιάιτς χωρίς να τα καταφέρει, αλλά ο Τουράμ που ακολουθούσε τη φάση δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0 και να «κλειδώσει» την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του. Ο Πλατανιάς έμεινε και με δέκα παίκτες από το 81΄, λόγω αποβολής του Βάντερσον, και πλέον βρίσκεται σε εξαιρετικά δυσμενή θέση.Παραμένει ουραγός στους 9 βαθμούς ο Πλατανιάς, στους 14 βαθμούς η ομάδα της Κέρκυρας

Οι συνθέσεις:
ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γιαννακόπουλος, Γεωργίου, Τουράμ, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ρόλε (78΄ Ζορμπάς), Ιωάννου, Μπαλάφας (73΄ Αρτυματάς), Επστάιν (69΄ Παμλίδης), Γρομητσάρης
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα): Κλιάιτς, Βάντερσον, Στάμου, Πετρόπουλος (88΄ Παπανικολάου), Καρυπίδης, Κοροβέσης (76΄ Γκρζέλτσακ), Δημούτσος, Ντουαλά (64΄ Στόιτσεφ), Μάλσα, Νίλι, Ενσικουλού