Σχεδόν ένα μήνα μετά το τελευταίο παιχνίδι, 14 Νοεμβρίου με τον Λεβαδειακό και λίγες μέρες μετά την επιστροφή στις προπονήσεις, ο ΟΦΗ μπήκε ξανά σε αγωνιστικό mood. Η Άντερλεχτ ήταν αντίπαλος ίσως περισσότερο ανταγωνιστική από αυτό που προβλεπόταν για τη δεδομένη χρονική στιγμή, αλλά αφού ο Βάλντας Νταμπράουσκας θέλει δύσκολους αντιπάλους σε φιλικά, όπως είπε στη συνέντευξη Τύπου, δεν μας πέφτει λόγος.
Καλύτερα για τον ίδιο, βέβαια, γιατί σε αυτά τα ματς αναδεικνύονται περισσότερο οι αρετές μίας ομάδας, αλλά ταυτόχρονα φαίνονται και τα μειονεκτήματα. Σε γενικές γραμμές, όμως, το Σάββατο ο ΟΦΗ δεν τα πήγε άσχημα.