Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον τελικό της Μακάμπι και αποχαιρέτησε νικητής το Ηράκλειο. Μετά το τέλος του τελικού σε μια σύντομη τελετή, ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης και ο αντιδήμαρχος Κώστας Βαρδαβάς παρέδωσαν δύο αμφορείς και διάφορα αναμνηστικά δώρα στις δύο ομάδες του τελικού ενώ νωρίτερα είχαν. Μάλιστα, και στο 1ο διεθνές τουρνουά ο αμφορέας είχε την τιμητική του και αποδείχθηκε ότι είναι από τα... φετίχ των διοργανωτών.