Ποιος όμως θα περίμενε ότι 23 χρόνια μετά, εκείνη η πρόκριση του ΟΦΗ θα μνημονεύεται ακόμα και ότι θα διατηρείται ένα ρεκόρ το οποίο δεν έσπασε ούτε χθες!
Τότε, στην ρεβάνς του 1-0 του "Βιθέντε Καλντερόν", στην διοργάνωση για το Κύπελλο Ουέφα, το "Γεντί Κουλέ", όντας κατάμεστο από 12.000 φιλάθλους, υποδεχόταν την πανίσχυρη Ατλέτικο Μαδρίτης την νύχτα της 2ης Νοεμβρίου του 1993! Αυτή, έμελλε να είναι η σημαντικότερη νύχτα στην ιστορία του ΟΦΗ, όταν η ομάδα του Γκέραρντ επικράτησε με 2-0 και απέκλεισε τους Ισπανούς.
Ο ΟΦΗ ήταν η τελευταία ομάδα που απέκλεισε την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τους Ισπανούς να έχουν κερδίσει το πρώτο ματς. Θυμίζουμε ότι τα δύο γκολ τα πέτυχαν οι Μαχλάς και Τσιφούτης.