«Ναυάγιο» στην Κροατία!

Κατώτερη των περιστάσεων η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε με 4-1 από την Κροατία στο πρώτο ματς των πλέι οφ για τα τελικά του Μουντιάλ - τραγικά λάθη από Καρνέζη και Σταφυλίδη στα δύο από τα τέσσερα γκολ των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για την Εθνική. Σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, το μεγάλο λάθος του Καρνέζη (13') με το λάθος κοντρόλ και το πέναλτι στον Κάλινιτς, άλλαξε από νωρίς τα δεδομένα. Ο Μόντριτς ευστόχησε και οι Κροάτες μπήκαν δυνατά στο ματς και απέκτησαν από νωρίς ρυθμό. Μόλις στο 19' ήρθε το 2ο γκολ από τον Κάλινιτς ενώ στο 30' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η εξαιρετική κεφαλιά του Παπασταθόπουλου έβαλε ξανά στο... κόλπο την Εθνική μας. Όμως, οι προσδοκίες κράτησαν μόλις τρία λεπτά, καθώς η κεφαλιά του Πέρισιτς επιβεβαίωσε την άσχημη εικόνα των πλαγίων μπακ στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, η Εθνική συνέχισε τα σοβαρά λάθη στην άμυνα, οι Κροάτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, σκόραραν τέταρτο γκολ νωρίς (49') και έχασαν αρκετές ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

Από το... ναυάγιο της Εθνικής ξεχώρισαν οι Παπασταθόπουλος και Ζέκα. Την Κυριακή στις 9.45 η ρεβάνς στο ''Καραϊσκάκης''.

Η ενδεκάδα της Κροατίας: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς, Πέρισιτς, Κάλινιτς

Η ενδεκάδα της Ελλάδας: Καρνέζης, Μανιάτης, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης, Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου