Μία νίκη - μία ήττα για τις Ελληνικές ομάδες στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Παρτιζάν και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ των ομίλων - αντίθετα η ΑΕΚ παρουσιάστηκε μέτρια και ηττήθηκε με 0-2 στο ΟΑΚΑ από την ανώτερη ΤΣΣΚΑ

Η αυλαία των Ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη άνοιξε στις 8.30μ.μ στο ΟΑΚΑ όπου η ΑΕΚ υποδέχτηκε την ΤΣΣΚΑ. Οι "κιτρινόμαυροι" ηττήθηκαν, με δυο γκολ από κόρνερ, 2-0 απ' την ΤΣΣΚΑ και πλέον χρειάζονται "θαύμα" για την πρόκριση στη Μόσχα. Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της, έχασε ευκαιρίες όμως στο 44' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βάσιν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον αμαρκάριστο Τζαγκόεφ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μπήκε πιο δυνατά και ευδοκίμησε να πετύχει γρήγορα ένα δεύτερο τέρμα. Στο 56' ο Βιτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Βέρνμπλουμ νίκησε τον Ανέστη κι έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ φάνηκε ότι της στοίχισε το γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη ήταν ακίνδυνη επιθετικά.

Στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε έτοιμος ξεκινώντας ιδανικά το ματς με γκολ του Μπεν (6'). Η ισοφάριση ήρθε άμεσα για τους Σέρβους με γκολ στο 10' Ταβάμπα. κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος παρ ότι η Παρτιζάν, ίσως, να δικαιούται κάτι παραπάνω. Στην επανάληψη οι ''ερυθρόλευκοι'' ήταν σοβαροί αμυντικά και με γκολ του Μπεν (56') και του Εμενίκε στο φινάλε (89') πήρε την σπουδαία - νίκη που ουσιαστικά τους φέρνει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ.