Με εξαιρετική επιτυχία διεξήχθη το 1ο Ανοικτό Τουρνουά Σκακιού

Μεγάλη συμμετοχή και έντονος συναγωνισμός σε όλες τις κατηγορίες στο τουρνουά που διοργάνωσε Περιφερειακή Ενότητα Χανίων

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 14 Μαΐου το ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ που διοργάνωσε η Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, το Επιστημονικό Δίκτυο Εκπαίδευσης Ενηλίκων και η Σκακιστική Ακαδημία Χανίων στο πλαίσιο της 1ης Συνδιάσκεψης Πόλης για την Κοινοτική δράση και τον Εθελοντισμό με θέμα: «Κι όμως η πόλη μαθαίνει να λέει ΝΑΙ στον Συνάνθρωπο και στη Ζωή»

Όπως τόνισε και η υπεύθυνη του προγράμματος κ. Χρύσα Τερεζάκη σκοπός όλων αυτών των εκδηλώσεων που διεξήχθησαν το τριήμερο αυτό ήταν να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο της πόλης μας και μέσα από τη συμμετοχή τους να γίνουν ενεργοί πολίτες που ζούνε που συμμετέχουνε και αγωνίζονται ρυθμίζοντας τη ζωή τους και όχι παρακολουθώντας την! Την εκδήλωση χαιρέτισε εκ μέρους της Π.Ε. Ν. Χανίων η υπεύθυνη Πολιτισμού Αθλητισμού και δια βίου Μάθησης κ. Ζομπανάκη Κατερίνα.

Παρά τον καύσωνα που είχαμε αρκετοί ήταν αυτοί που αψήφησαν τον πειρασμό της θάλασσας και προτίμησαν να κολυμπήσουν με τη σκέψη τους στις δαιδαλώδεις βαριάντες της σκακιστικής παρτίδας! Οι συμμετοχές ήταν εντυπωσιακές με 86 σκακιστές όλων των ηλικιών να αγωνίζονται στους τέσσερις διαφορετικούς ομίλους που υπήρχαν.Εντυπωσιακό πάντως της μεγάλης μαχητικότητας που υπήρχε ήταν ότι σε όλους τους ομίλους είχαμε ισοβαθμίες στην κορυφή και οι πρώτες θέσεις κρίθηκαν στα κριτήρια ισοβαθμίας! Αναλυτικά τώρα στον πρώτο όμιλο και ισχυρότερο που αγωνίζονταν αθλητές με μεγάλη εμπειρία και επιτυχίες την πρώτη θέση κατέκτησε ο Φυντριλάκης Κυριάκος με 5 βαθμούς. Με τους ίδιους ισοβάθμησε παίρνοντας τη 2η θέση ο Νίκος Γεωργακόπουλος. Στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Κώτσογλου Γιώργος, Βερυκάκης Μανόλης και Τζαγκαράκης Παναγιώτης. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Καραβιτάκη Ευαγγελία, 2η η Καραβιτάκη Αντωνία και 3η η Πετράκη Αργυρώ. Στον δεύτερο όμιλο είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας και σύμφωνα με τα κριτήρια την 1η θέση κατέκτησε ο Κυριακογιαννάκης Γιάννης, 2ος ο Λεβάκης Κυριάκος και 3ος ο Σαράφης Ραφαήλ. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Πλατσάκη Ευγενία, 2η η Μαυροματάκη Στέλλα και 3η η Χασουράκη Χρυσή.

Στον 3ο όμιλο αγωνίστηκαν παιδιά που μάθανε σκάκι μέσα από προγράμματα σε σχολεία. Και στον όμιλο αυτό είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με τον Κοτοβό Άγγελο να κατακτά την 1η θέση στα κριτήρια ισοβαθμίας. 2ος ο Σαραντολάκης Ηλίας και 3ος ο Μουτσόπουλος Αντώνης. Στα δημοτικά την 1η θέση κατέκτησε ο Σπυρίδης Σταύρος, 2ος ο Μπαραμίτζε Γιάννης και στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Παπαμιχαήλ Παναγιώτης, Ψαριανός Σπύρος  και Κονσολάκης Ιωάννης. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η ΜαρκάκηΑνδριάννα, 2η η Μπουλταδάκη Ουρανία και 3η η ΚοτοβούΡαφαέλλα.

Τέλος στον 4ο όμιλο με παιδιά μικρότερης ηλικίας και εδώ είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή και σύμφωνα με τα κριτήρια την 1η θέση κατέκτησε ο Ψυλλάκης Χρήστος, 2ος ο Τζιρτζιλάκης Νίκος και 3ος ο Στράλης Γιώργος. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέκτησε η Βενετάκη Ελένη, 2η η Μανουσουδάκη Ειρήνη και 3η η ΔασκουλίδουΑνδριάννα. Στην κατηγορία Νηπίων στην 1η θέση ισοβάθμησαν ο Γεωργιάδης Κων/νος και ο Γαβαλάκης Νικόλας και 3ος ο Μαυροματάκης Στέφανος.