Η ημέρα ξεκίνησε με τη διεξαγωγή των 3ο3 αγώνων και τη συμμετοχή 16 ομάδων στο κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια». Η διοργάνωση ήταν μια πρωτοβουλία του Δήμου Ηρακλείου και της ALFA PLUS Α.Ε με την συμπαράσταση της ΕΚΑΣΚ και υπό την αιγίδα της ΓΓΑ ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία και τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν απο το event προσφέρθηκαν στο ταμείο του συλλόγου μας.
Στο τέλος της εκδήλωσης, πραγματοποιήθηκε το 3ο3 τουρνουά μπάσκετ με αναπηρικό αμαξίδιο στο οποίο συμμετείχαν παίκτες του ΑΣΚΑ Ηράκλειο και της ομάδας μπάσκετ με αμαξίδιο των Χανίων Αετοί Κρήτης. Για την ιστορία, νικήτρια ομάδα του εν λόγω τουρνουά αναδείχθηκε η ομάδα από τα Χανιά.
Ο σύλλογος του ΑΣΚΑ έβγαλε ανακοίνωση στην οποία ευχαριστεί όλους όσους συνέβαλαν σε αυτήν την ιδέα:
Αναλυτικά: ''Ο σύλλογός μας θέλει να ευχαριστήσει ιδιαίτερα τους διοργανωτές (δήμος Ηρακλείου , ALFA PLUS Α.Ε), τον κόσμο που προσήλθε στο γήπεδο για να συμμετέχει στα παιχνίδια και φυσικά την ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο Αετοί Κρήτης, η οποία ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας με τον καλύτερο τρόπο.