Tο τελευταίο ουσιαστικό αγωνιστικό τεστ πριν από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο αποτελεί για τους Έλληνες αθλητές του στίβου το πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα φιλοξενηθεί το Σάββατο 2 και την Κυριακή 3 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ.
Όλα τα κορυφαία ονόματα του αθλήματος θα συμμετέχουν στη διοργάνωση, η οποία έρχεται λίγο καιρό μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο όπου εκεί η χώρα μας είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει εννέα μετάλλια και συγκεκριμένα τρία χρυσά, τέσσερα ασημένια, δύο χάλκινα αλλά και την 11η θέση στον πίνακα των μεταλλίων.
Όσον αφορά τις Κρητικές συμμετοχές, αυτές φτάνουν τις 13 από τον σύλλογο ''η Μεγαλόνησος'' με επικεφαλή τον Παγκόσμιο πρωταθλητή Μανώλη Στεφανουδάκη
Και τις δύο ημέρες, οι αγώνες θα εκκινήσουν στις 9:00 το πρωί. Το απογευματινό πρόγραμμα θα ξεκινήσει στις 17:00.
Δείτε παρακάτω το πρόγραμμα και τις συμμετοχές