Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο Ατσαλένιο με τον Εργοτέλη να αναδεικνύεται νικητής στο 89'! Στην κορυφή με 3χ3 η ομάδα του Χατζηνικολάου, πρώτη ήττα για τον αξιόμαχο ΠΟΑ!
Το πρώτο ημίχρονο είχες περισσότερες δυνατές μονομαχίες παρά φάσεις. Σε μια από αυτές, αρκετά νωρίς (11') ο Σέρχιο Λεάλ εκμεταλλέυτηκε την ωραία μπαλιά του Κοιλιάρα και σκόραρε. Λίγα λεπτά αργότερα ο σκόρερ του Εργοτέλη βγήκε αλλαγή με πρόβλημα τραυματισμού.
Στην επανάληψη ο γηπεδούχος ΠΟΑ μπήκε πιο ορεξάτος, έχασε ευκαιρίες και στο 61' ο Καρβελάς κέρδισε την απ' ευθείας κόκκινη του Τζουμάγκα ενώ στο 78' ο ίδιος παίκτης έβγαλε ασίστ στον Σακλαμάκη για το 1-1.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι το τοπικό ντέρμπι θα ολοκληρώνοταν στο 1-1, ο έμπειρος Δημήτρης με εκτέλεση φάουλ στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για τον Εργοτέλη.
*Στο φινάλε του παιχνιδιού απειλήθηκαν μικροεπεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων όμως τελικά όλα κύλησαν ομαλά.
Οι συνθέσεις:
ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Καρβελάς, Ρουμπάκης, Παπαδομιχελάκης, Πετράκης, Σταθόγλου, Φραγκιαδάκης, Χατζηανδρέου, Αμπντουραχμάνι (88' Βρεττός), Μπουτσάκης (76' Σακλαμάκης), Τριανταφύλλου
Εργοτέλης: Στεφανάκος, Καρράς, Τζουμάγκας, Τζανής, Δημήτρης, Γκοτσούλιας, Κοιλιάρας, Μισέλ, Καϊμακαμούδης, Λεαλ (23' Βογιατζής), Πόι(75′ Κατσικοκέρης).
Δείτε φωτογραφίες από το image services