Κατάθεση ψυχής και νίκη για το ''Ηράκλειο''!

Το ''Ηράκλειο'' με μέγα πάθος και πείσμα επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο το Παγκράτι στο ντεμπούτο του Γιάννη Βισκαδουράκη στον πάγκο των Κρητικών - Αρκετός ο κόσμος στα ''Δύο Αοράκια''

Έπειτα από ένα νωθρό και μουδιασμένο πρώτο μέρος, το ''Ηράκλειο'' κόντρα σε ... Θεούς και τραυματισμούς, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να πάρει ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ομάδα του Παγκρατίου (84-72). Πλέον, η ομάδα του Ηρακλείου έχει ρεκόρ 2-5 ενώ την επόμενη αγωνιστική παίζει δεύτερο σερί εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Καβάλα

Με μπόλικο άγχος μπήκαν στο γήπεδο οι παίκτες του ''Ηράκλειο'' με την ατμόσφαιρα στα ''Δύο Αοράκια'' να είναι κάπως... ηλεκτρισμένη μετά την απομάκρυνση του Βασίλη Ράλλη από τον πάγκο της ομάδας στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας.Ο ίδιος βρέθηκε στις εξέδρες και παρακολούθησε την ομάδα που ήταν ομάδα που προπονούσε μέχρι χθες.

Τα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων αλλά και επιθετική δυσκολία των γηπεδούχων έφερε το ''τιμητικό'' 39-43 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη σημείωσαν 26 πόντους κατάφεραν μέσα από καλή άμυνα αλλά και μεγάλα σουτ να αποκτήσουν διαφορά. Μέσα από σκαμπανεβάσματα αλλά και τις απώλειες των Παπαδάκη (χτύπημα στα πλευρά) και Τσερκιτζόγλου(προσαγωγοί) αλλά και την απουσία του Πάνου, οι Κρητικοί πάλεψαν στον 4ο δεκάλεπτο να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά και το κατάφεραν!

Κορυφαίοι οι Κουπίδης - Λόλας όπως μεγάλη συνεισφορά είχαν και οι Λάτοβιτς - Πετράκης και Λιανός όπως και οι υπόλοιποι παίκτες οι οποίοι έκαναν κατάθεση ψυχής

*Περισσότερο επιπόλαιος δείχνει ο τραυματισμός του Μύρωνα Παπαδάκη, πιο σοβαρά τα πράγματα για τον Πρόδρομο Τσερκιτζόγλου του οποίο το τράβηγμα δείχνει σοβαρό.

Τα δεκάλεπτα:19-22,39-43,65-57,84-72

Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Πάνου , Παπαδάκης, Τσερκιτζόγλου 2, Μαραγκάκης 3, Πετράκης 13, Κουπίδης 23, Λόλας 11, Λιανός 13, Λάτοβιτς 9,Πάλλης 6 ,Κυπριωτάκης , Γεωργόπουλος .

Παγκράτι (Κατωπόδης): Σκούφης 3, Μπουρδάνος 13, Παύλος 12, Καράβολας12 , Ψαρόπουλος 9, Λυμπερόπουλος , Λεκάκης 6 , Ράντετιτς 11 ,  Ραλλάτος ,Κοντογιωργας , Λυνπερέας.