Κατάρρευση και ήττα με ανατροπή!

Ο Εργοτέλης παρ ότι προηγήθηκε με 2-0 τελικά ηττήθηκε με 2-3 από τον Αιγινιακό στην Πιερία πραγματοποιώντας ένα πολύ άσχημο β' μέρος - τρία γκολ σε... επτά λεπτά δέχθηκε η κρητική ομάδα!

Για μια ακόμα φορά φέτος ο Εργοτέλης απέδειξε ότι όταν δεν κρατάει το μηδέν στην άμυνα δεν μπορεί να πάρει αποτέλεσμα. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Τάκη Γκώνια προηγήθηκε με 2-0 στο α' μέρος, στην επανάληψη ήρθε η... κατάρρευση και με τρία γκολ σε επτά λεπτά! γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Αιγινιακό. Έτσι έσπασε το αήττητο των τεσσάρων σερί αγώνων.

Ο Εργοτέλης πραγματοποίησε ένα καλό πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκε τις δύο πολύ καλές ευκαιρίες του και προηγήθηκε με 2-0. Μόλις στο 8' ο Μπουρσέλης έβαλε μπροστά στο σκορ τους ''κιτρινόμαυρους'', με τον Κάιπερς στο 28' να διπλασιάζει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους έπειτα από ασίστ του Μπουρσέλη. Στην επανάληψη ο Αιγινιακό μπήκε πιο δυνατά προσπάθησε να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από την εστία του Λαδά όμως ο Εργοτέλης είχε τις απαντήσεις. Όλα αυτά μέχρι το 68'. Σε εκείνο το λεπτό ο Παπαδόπουλος έπειτα από σέντρα του Πέριτς, και λίγα λεπτά αφ ότου πέρασε στο ματς, με πλασέ έκανε το 1-2 ενώ στο 70' χωρίς να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Πέριτς έφερε το ματς στα ίσια (2-2). Σαν να μην έφταναν τα δύο γκολ της ισοφάρισης, στο 75' η ομάδα του Αιγινίου ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Τσολακίδης με ωραίο σουτ έπειτα από σέντρα του Παπαδόπουλου διαμόρφωσε το 3-2 και έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.

Στην συνέχεια, με κύριο εκφραστή τον Κάιπερς, οι ''κιτρινόμαυροι'' προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς όμως τελικά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

Συνθέσεις:

Αιγινιακός: Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Λιόλιος, Πετρούσης (46' Τσολακίδης), Πολύζος, Αντωνιάδης (57' Παπαδόπουλος), Γκατσολάρι, Πέριτς, Τοπαλίδης, Μπιλάλι
Εργοτέλης: Λαδάς, Μπουρσέλης (57' Ροβίθης), Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Ιατρούδης(83' Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Καϊπερς, Σταματάκος (68' Έφορντ), Μπούζας