Καλός αλλά... λίγος ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως ο Απόλλωνας είχε την ουσία και έτσι επικράτησε με 2-0 στο Παγκρήτιο

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη, έπειτα από μια ανούσια υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην επανάληψη, όμως ο Απόλλωνας ήταν ουσιαστικός και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, επικράτησε με 2-0 στο Παγκρήτιο, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της κρητικής ομάδας.

Μπορεί να είχε την κατοχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου όμως ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Χουάντερσον. Ένα γύρισμα του Προβυδάκη και το πλασέ - σέντρα του Ροβίθη ήταν οι δύο στιγμές της κρητικής ομάδας. Από την άλλη, ο Απόλλωνας ήταν σοβαρός και πειθαρχημένος στην άμυνα, είχε τον Μπετινέλι σε καλή ημέρα και στην μοναδική καλή ευκαιρία του, κατάφερε να σκοράρει και να μπει στην θέση οδηγού. Ο Κολ έβγαλε μια καταπληκτική κάθετη μπαλιά στον Μπετινέλι και εκείνος με πλασέ άνοιξε το σκορ στο 28'.