Μετά την δημόσια συγγνώμη του ιδιοκτήτη της ΠΑΕ Εργοτέλης, Μαγκέντ Σαμί, ήρθε και η δημόσια συγγνώμη του Τάκη Γκώνια για το ''ατυχές συμβάν'', όπως αναφέρει η κρητική ΠΑΕ που σημειώθηκε το απόγευμα της Κυριακής στο τέλος του φιλικού παιχνιδιού Εργοτέλης - Ερμής Ζωνιανών.
Αναλυτικά:
«Θέλοντας να κλείσω μια κακή παρένθεση σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που σκιάστηκε από συμπεριφορές που δεν ταιριάζουν στο ήθος κ την ιστορία των δυο ομάδων, θα ήθελα στο μερίδιο που μου αναλογεί, να ζητήσω συγνώμη τόσο απο τον πρόεδρο κ. Γιαννη Κάββαλο -τον οποίο δεν αναγνώρισα όπως προσπάθησα να του εξηγήσω κ την ίδια μέρα- τον κόσμο του Ερμή Ζωνιανών όσο και από την διοίκηση και τον κόσμο του Εργοτελη
Με τιμή,
Τάκης Γκώνιας
Προπονητής Εργοτελη»