Η απόφαση της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής τιμά την Ελληνίδα, που κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο της ελληνικής ομάδας στο Ρίο. Η τελετή λήξης, όπως και της έναρξης, θα γίνει στο Μαρακανά.
Η επιλογή προέκυψε έπειτα από κλήρωση που πραγματοποιήθηκε μεταξύ της Κατερίνας Στεφανίδη και του χρυσού Ολυμπιονίκη της ενόργανης γυμναστικής Λευτέρη Πετρούνια στο αρχηγείο της ελληνικής αποστολής, παρουσία μελών του αρχηγείου.