Συνολικά, εννιά μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος στίβου που γίνεται στο Πιτέστι της Ρουμανίας. Ανάμεσα τους και δύο Κρητικές. Η Στέλλα Λεδάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ με με 4,10 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 4,40 μέτρα.
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Άννα Βασιλείου. Η Ηρακλειώτισσα αθλήτρια συνεχίζει την προσπάθεια της για να εξασφαλίσει μια θέση στην ομάδα για το Ρίο, τερμάτισε στην 2η θέση με 52.75. Η 26χρονη πέτυχε την δεύτερη επίδοση στη συνολική κατάταξη των 400 μ., χρόνος όμως που δεν της έδωσε το εισιτήριο για Ρίο.